زندگی نامه رجب طیب اردوغان زندگی نامه رجب طیب اردوغان

 

 

زندگی نامه رجب طیب اردوغان   Erdoğan Biography

 

رجب طیب اردوغان (به ترکی: Recep Tayyip Erdoğan) (زاده ۲۶ فوریه ۱۹۵۴) نخست‌وزیر کنونی ترکیه می‌باشد. وی در ۱۴ مارس ۲۰۰۳ به عنوان بیست و هفتمین نخست‌وزیر این کشور انتخاب شد. او رهبر حزب عدالت و توسعه ترکیه می‌باشد.

 

 

اردوغان متولد شهر استانبول است. خانواده او از مهاجران گرجی از شهر باتومی بوده‌اند (او این موضوع را در سفری به گرجستان در سال ۲۰۰۴ اعلام کرد اردوغان در مدرسه مذهبی امام خطیب و مدرسه عالی اقتصادی و تجاری آکسارای که بعداً به دانشکده علوم اقتصادی و اداری دانشگاه مرمره تغییر نام داد، تحصیل کرده‌است او مدتی نیز در یک باشگاه فوتبال محلی به شکل نیمه حرفه بازی می‌کرده‌است.

 

او سپس در اداره حمل و نقل شهر استانبول شروع به کار کرد. اما در سال ۱۹۸۰ با رد تقاضای رئیس خود برای تراشیدن ریش از ادامه کار امتناع کرد.

 

زندگی نامه رجب طیب اردوغان زندگی نامه رجب طیب اردوغان

 

 

زندگی شخصی

 

اردوغان در ۴ جولای ۱۹۷۸ با امینه اردوغان ازدواج کرد و دارای چهار فرزند، دو پسر و دو دختر می‌باشد. او از معدود سیاستمداران ترکیه‌است که قادر به تکلم به هیچ‌یک از زبان‌های خارجی نیست.

 

 

ورود به سیاست

 

در اواخر دهه ۱۹۷۰ اردوغان در شرکت حمل و نقل استانبول شروع به کار کرد.او در آن زمان به حزب رستگاری ملی به رهبری نجم‌الدین اربکان پیوست.

 

تر کیه در اواخر دهه ۱۹۷۰ شاهد در گیری‌هایی بین گروههای چپ گرا وراستگرا بود که منجر به کودتای۱۹۸۰ ترکیه شد. پس از این کودتا احزاب سیاسی از جمله حزب رستگاری منحل شدند. اردوغان پس از این کودتا از شرکت حمل ونقل خارج شد و در یک شرکت خصوصی مشغول به کار شد. او در سال۱۹۸۲ خدمت سربازی خود را آغاز کرد.

 

پس از آنکه سیستم حزبی دوباره در سال ۱۹۸۳ احیا شد. اعضای حزب رستگاری حزب جدیدی به نام حزب رفاه را ایجاد کردند که اردوغان نیز به این حزب پیوست. اردوغان چندین بار کاندیدای انتخابات پارلمانی در اواخر دهه۱۹۸۰ شد که تا سال ۱۹۹۱ در هیچ‌کدام آرای کافی را به دست نیاورد. در سال ۱۹۹۱ حزب رفاه با به دست آوردن ده درصد آراء توانست حداقل آراء برای عضویت در پارلمان را به دست آورد. اردوغان نیز از منطقه استانبول به عنوان نماینده انتخاب شد.

 

زندگی نامه رجب طیب اردوغان زندگی نامه رجب طیب اردوغان

 

 

شهرداری استانبول ۱۹۹۴

 

در سال ۱۹۹۴ اردوغان شهردار استانبول شد. او در هنگام شهرداری به محبوبیت رسید. اردوغان طرح‌هایی را در این زمان برای بهبود سیستم حمل ونقل استانبول اجرا کرد. در همین دوره گروههای اسلامی دچار اختلاف نظر شدند. برخی از اقدامات اردوغان نیز به این اختلافات دامن زد از جمله اینکه او جشن گرفتن سال نو میلادی را یک اقدام منطبق با اصول سکولاریسم دانست و اعلام کرد هیچ دلیلی برای جلوگیری از این جشن وجود ندارد.

 

 

توهین به قاضی

 

در سال ۱۹۸۹ و پس از شکست در انتخابات شهرداری بی اوغلو اردوغان به دادگاه شکایت کرد اما دادگاه شکایت او را بی اساس دانست. اردوغان خطاب به قاضی گفت: «حق نداری مانند مست‌ها حکم صادر کنی». این سخن اردوغان موجب بازداشت یک هفته‌ای او در زندان بایرام پاشا شد.

 

زندانی شدن ۱۹۹۸

 

در سال ۱۹۹۸ اردوغان به علت خواندن یک شعر اسلامی به ۱۰ ماه حبس محکوم شد اما تنها ۴ ماه در زندان ماند.

 

 

 

دوره نخست وزیری

 

علیرغم محکومیت جزایی اردوغان، حزب رفاه، که در آن زمان اکثریت مجلس ترکیه را در اختیار داشت با تصویب قانونی راه را برای کاندید شدن اردوغان هموار نمود. او در سال ۲۰۰۲ از منطه سیرت به عنوان نماینده وارد مجلس ترکیه شده و به عنوان نخست وزیر انتخاب شد.

 

اردوغان در دوره نخست وزیری خود چهره‌ای کاملاً متفاوت با دیدگاه دینی اش به نمایش گذاشت واز دیددگاههای خود درباره حجاب، عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو عقب نشینی کرد او در اولین سفر خود به آمریکا جایزه کمیته آمریکایی یهودیان به وی اهدا شد. او اولین فرد مسلمانی است که این جایزه را دریافت کرده‌است.

 

 

دادگستری

 

در نوامبر ۲۰۰۵ شکایتی توسط یک دختر ترکیه‌ای به دادگاه حقوق بشر اروپا مطرح شد که در آن از محدودیت‌های حکومت ترکیه برای حجاب شکایت شده بود. در ترکیه زنان اجازه داشتن حجاب در مراکز دولتی و دانشگاهها راندارند. دادگاه حقوق بشر اروپا این شکایت را رد کرد واعلام کرد که این اقدام دولت ترکیه مشروع و قانونی است. این حکم دادگاه حقوق بشر اروپا خشم اردوغان را برانگیخت زیرا او امیدوار بود که با این پرونده او بتواند قانون ممنوعیت حجاب را لغو کند.

 

زندگی نامه رجب طیب اردوغان زندگی نامه رجب طیب اردوغان

 

 

فلسطین و اسرائیل

 

ماجرای داووس سوئیس

 

 

در زمان تصدی وی ترکیه هم با اسرائیل و هم با فلسطین ارتباط داشت.اردوغان به هر دو سرزمین هم سفر کرده‌بود. اردوغان در داووس سوئیس در برنامه‌ای که پیرامون موضوع غزه برگزار شده بود شرکت کرده بود و پس از سخنرانی شیمون پرز که در حمایت از نبرد علیه حماس بود.شروع به سخنرانی کرد و در مخالف با این جنگ گفت:

 

جناب پرز! شما از من مسن‌تر هستی، صدایت هم خیلی بالا می‌رود. معتقدم که این طور بالا رفتن صدای شما ریشه در یک احساس روانی گناه دارد اما مطمئن باش که صدای من این طور بالا نخواهد رفت. پای کشتار که وسط بیاید، شما خوب بلدید بکشید. من خوب می‌دانم که شما در سواحل چطور بچه‌ها را هدف می‌گیرید و می‌کشید. در سرزمین‌شما دو نخست وزیر پیشین بودند که حرف‌هایی دارند که برای من مهم است. شما نخست وزیرانی داشتید که می‌گفتند: «وقتی بر روی تانک وارد سرزمین‌های فلسطین می‌شود، در خود احساس لذت می‌کنم». شما با من با ارقام صحبت کردید، من هم حاضرم نام این افراد را ببرم، شاید در میان شما کسی کنجکاو باشد که بداند. من کسانی را هم که برای چنین ظلمی کف می‌زنند تقبیح می‌کنم، زیرا فکر می‌کنم، تشویق این قاتلین کودکان، و این قاتلین انسان‌ها، خود نوعی جنایت علیه بشریت است. توجه کنید. در این جا نمی‌توانیم از یک حقیقت صرف نظر کنیم.

 

قبلاً از پایان سخنان وی مدیر جلسه سعی کرد با دستش اردغان را آرام کند. اما اردغان از جای خود برخاست و جلسه را ترک کرد و بلافاصله به ترکیه بازگشت و در پی بازگشت در فرودگاه مورد استقبال گروهی از مردم قرار گرفت. اردوغان پس از بازگشت به ترکیه اعلام کرد که هیچ تصمیمی درباره روابط اسرائیل و ترکیه گرفته نخواهد شد.

 

زندگی نامه رجب طیب اردوغان زندگی نامه رجب طیب اردوغان

 

 گردآوری شده توسط : سایت بیوگرافی ما | biographyema.com


لطفاً مطالب را با ذکر منبع انتشار دهید و حامی اولین و بزرگترین مرجع بیوگرافی ایران باشید.